FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia


Każda z usług rozpoczyna się 60-minutową konsultacją. O szczegóły dotyczące cen i terminów zapytaj w recepcji.

Fizjoterapia
Czym jest fizjoterapia?
Na czym polega praca fizjoterapeuty?
Czym się zajmuje fizjoterapeuta?
Fizjoterapia – główne metody i techniki pracy
Fizjoterapia w Polsce – obecnie i w przyszłości

Fizjoterapia to dziedzina nauki skupiająca się na różnorodnych metodach leczenia, wykorzystujących środki naturalne. Obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z leczeniem ruchem i zabiegami fizykoterapeutycznymi. Jako dyscyplina naukowa wiąże się także z bioetyką, naukami behawioralnymi i społecznymi, dzięki czemu stanowi nieodzowny element rehabilitacji leczniczej. Fizjoterapia obejmuje działania mające na celu przyspieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie pacjentom powrotu do sprawności i codziennego funkcjonowania.

...
...

CZYM JEST FIZJOTERAPIA?

Celem fizjoterapii jest poprawa sprawności ruchowej i siły organizmu, złagodzenie bólu oraz przywrócenie sprawności fizycznej. Fizjoterapia składa się z dwóch podstawowych działów:

  • Kinezyterapia – skupia się na ruchu i mobilności,
  • Fizykoterapia – opiera się na zabiegach fizykalnych, wykorzystujących czynniki fizyczne inne niż ruch.

Połączenie tych metod umożliwia opracowanie terapii, która pozwala na powrót do codziennych czynności, pracy, nauki, realizowania pasji i opieki osobistej. Poprzez badania i testy funkcjonalne fizjoterapeuta dobiera odpowiednie środki i metody terapeutyczne, by skutecznie wspierać powrót do sprawności. Przebieg terapii jest dostosowywany do postępów pacjenta, co pozwala na efektywną kontrolę i modyfikację programu leczenia.


Na skuteczną fizjoterapię składają się także doskonalone przez lata metody i techniki rehabilitacyjne, wykorzystywane podczas pracy z pacjentem.

NA CZYM POLEGA PRACA FIZJOTERAPEUTY?

Skuteczna fizjoterapia opiera się na sprawdzonych metodach i technikach rehabilitacyjnych, które są stale udoskonalane. Zadaniem fizjoterapeuty jest zapewnienie komfortu pacjentowi, wyjaśnienie przebiegu terapii oraz jej modyfikacja w zależności od postępów. Fizjoterapia dąży do łagodzenia dolegliwości bólowych, by proces leczenia był jak najbardziej komfortowy. Specjaliści wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności do poprawy mobilności, łagodzenia objawów i leczenia przyczyn wielu schorzeń, w tym:

  • Układ nerwowo-mięśniowo-szkieletowy – bóle pleców, urazy kręgosłupa, urazy sportowe, zapalenie stawów
  • Układ sercowo-naczyniowy – przewlekłe choroby serca, rehabilitacja po zawale
  • Układ oddechowy – astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Neurologiczne – choroba Parkinsona, udar, stwardnienie rozsiane

...

...

CZYM SIĘ ZAJMUJE FIZJOTERAPEUTA?

Profesjonalna opieka fizjoterapeutyczna opiera się na ścisłej współpracy między fizjoterapeutą, innymi specjalistami oraz osobą korzystającą z terapii. To podstawa opracowania skutecznych rozwiązań, które umożliwiają szybki powrót do zdrowia i sprawności. Zrozumienie potrzeb pacjenta oraz zapewnienie ulgi w dolegliwościach bólowych to priorytet każdego fizjoterapeuty. Zakres działań obejmuje m.in.:

  • fizjoterapię neurologiczną
  • fizjoterapię ortopedyczną
  • korekcję wad postawy
  • analizę i terapię dolegliwości bólowych
(narządu ruchu, kręgosłupa i stawów obwodowych), a także techniki fizykoterapeutyczne. Obecnie coraz częściej można skorzystać z pomocy fizjoterapeuty bezpośrednio, bez skierowania od innych specjalistów. Fizjoterapeuci często specjalizują się w określonych rodzajach terapii i zabiegów, np. niwelowaniu dolegliwości bólowych czy rehabilitacji po urazach. Zawód fizjoterapeuty jest jednym z najważniejszych w opiece zdrowotnej, a rosnące potrzeby społeczne sprawiają, że zapotrzebowanie na specjalistów stale rośnie.

FIZJOTERAPIA – GŁÓWNE METODY I TECHNIKI PRACY

Fizjoterapia to dziedzina nauk medycznych, której głównym celem jest pomoc pacjentom oraz łagodzenie objawów chorobowych lub pourazowych. Terapia ma umożliwić powrót do sprawności, aktywności zawodowej i społecznej. Fizjoterapia jest powiązana z naukami o kulturze fizycznej, naukami behawioralnymi oraz społecznymi – psychologią, pedagogiką czy socjologią. Dzięki temu możliwe jest holistyczne podejście do pacjenta.

Do najważniejszych technik fizjoterapeuty należą:

  • Terapia manualna – badanie, diagnozowanie i leczenie manualne, stosowane w przypadku urazów stawów, więzadeł, mięśni. Obejmuje m.in. masaż, stymulację i rozciąganie mięśni, mobilizację stawową oraz specjalistyczne ćwiczenia.
  • Kinesiotaping – nowoczesna metoda wykorzystująca specjalne plastry (taśmy), które wspierają funkcjonowanie wybranych obszarów ciała, odciążają tkanki miękkie, aktywizują głębokie struktury mięśni i powięzi.
  • Trening funkcjonalny i terapeutyczny – kinezyterapia opierająca się na indywidualnie dobranych ćwiczeniach wspierających rekonwalescencję i regenerację ciała. Elementem jest także metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu.
  • Fizykoterapia – różnorodne zabiegi wykorzystujące impulsy elektryczne, ultradźwięki i inne czynniki fizyczne jako wsparcie procesu rehabilitacji.
  • Metoda McKenziego – technika diagnozowania i leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, szczególnie tych wynikających z przeciążeń.

FIZJOTERAPIA W POLSCE – OBECNIE I W PRZYSZŁOŚCI

W Polsce wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz usług o charakterze społecznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fizjoterapeuta jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych i posiada odpowiednie kwalifikacje. Studia z zakresu fizjoterapii przygotowują do samodzielnej praktyki, obejmującej diagnostykę funkcjonalną, umiejętność wykonywania zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej i masażu. To kluczowe dla prawidłowego doboru technik terapeutycznych oraz kontroli efektów terapii i ich modyfikacji w oparciu o postępy pacjenta.

...

Zapisz sie do Newslettera

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami