Fizjoterapia jest dziedziną nauki skupiającą się na różnorodnych metodach leczenia, wykorzystujących środki naturalne. Obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z leczeniem ruchem i zabiegami fizykoterapeutycznymi. Jako dyscyplina naukowa wiąże się także ściśle z bioetyką, naukami behawiorystycznymi, a nawet społecznymi, dzięki czemu fizjoterapia stanowi nieodzowny element rehabilitacji leczniczej (medycznej) – składają się na nią działania mające na celu przyspieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie choremu powrót do sprawności i możliwości spełniania codziennych czynności.
Celem jaki zakłada sobie fizjoterapia jest poprawa sprawności ruchowej i siły organizmu, a także: złagodzenie bólu oraz przywrócenie sprawności fizycznej. Fizjoterapia składa się z dwóch podstawowych działów:
Ich połączenie i wzajemne przenikanie się umożliwia opracowanie terapii, która umożliwi wznowienie codziennych czynności, w tym: pracy zarobkowej, edukacji, realizowania pasji i opieki osobistej. Poprzez badania oraz wykonanie szeregu testów funkcjonalnych fizjoterapeuta wie jakie właściwe środki i metody terapeutyczne dobrać, aby pomóc pacjentowi w szybkim powrocie do sprawności. Przebieg terapii zależeć będzie jednak od postępów pacjenta – właśnie w oparciu o nie specjalista fizjoterapeuta może kontrolować efekty swojej pracy oraz weryfikować program leczenia tak, aby jak najlepiej współgrał z potrzebami danego pacjenta.
Na skuteczną fizjoterapię składają się także doskonalone na przestrzeni lat metody i techniki rehabilitacyjne, które wykorzystuje się podczas pracy z pacjentem. Zadaniem rehabilitanta jest przede wszystkim zapewnienie komfortu pacjentowi, objaśniając dokładnie na czym będzie polegać planowana ścieżka terapii, a także modyfikując ją w zależności od postępów i zmian zachodzących w organizmie. Fizjoterapia stawia sobie za priorytet także doraźne łagodzenie dolegliwości bólowych, aby sam proces leczenia mógł okazać się dla pacjenta jak najprzyjemniejszy. Fizjoterapeuci wykorzystują zdobytą wiedzę oraz umiejętności do poprawy mobilności ciała pacjenta, a także łagodzenia objawów i leczenia przyczyn szeregu schorzeń powiązanych z funkcjonowaniem poszczególnych układów ciała, takich jak dolegliwości:
Aby móc zapewnić pacjentowi profesjonalną opiekę fizjoterapeutyczną kluczowe jest utrzymanie bliskiej współpracy między fizjoterapeutą, specjalistą prowadzącym terapię oraz osobą, która poszukuje pomocy. To podstawa dla opracowania rozwiązań, które umożliwią szybki i sprawny powrót do zdrowia i sprawności fizycznej. Zrozumienie potrzeb pacjenta oraz możliwość zaoferowania mu ulgi w dyskomforcie i dolegliwościach bólowych to priorytet każdego fizjoterapeuty. Działalność fizjoterapeuty obejmuje działania z zakresu:
Fizjoterapia stanowi dziedzinę nauk medycznych, której głównym przedmiotem zainteresowania i celem jest doraźna pomoc pacjentowi oraz łagodzenie objawów o podłożu chorobowym czy zaistniałych w wyniku urazu. Najważniejsze jest, aby terapia umożliwia pacjentowi powrót do dawnej sprawności w jak największym stopniu, pozwalając mu na aktywność zawodową i społeczną. Fizjoterapia jest silnie powiązana z naukami o kulturze fizycznej, naukami behawioralnymi, a także społecznymi, takimi jak psychologia, pedagogika czy socjologia. Dzięki temu właśnie, przy pomocy odpowiednich technik, możliwe jest holistyczne oddziaływanie na organizm pacjenta.
Do najważniejszych technik w zanadrzu fizjoterapeuty należą:
W Polsce wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu w sposób bezpośredni świadczeń zdrowotnych, usług o charakterze społecznym. Zgodne z treścią Art. 18d ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej; Dz. U. nr 91 poz. 408 z późniejszymi zmianami – “osoba wykonującą zawód medyczny to osoba, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny”. Studia z zakresu fizjoterapii uwzględniają samodzielną praktykę. Polega ona na zastosowaniu wiedzy do przygotowania programów rehabilitacji lub fizjoterapii dla osób zmagającymi się różnorodnymi dysfunkcjami. Wymaga to znajomości diagnostyki funkcjonalnej, umiejętności wykonywania zabiegów z zakresu: fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej i różnych technik masażu. Jest to kluczowe zarówno dla właściwego doboru środków fizjoterapii i technik terapeutycznych, ale także dla prawidłowego kontrolowania efektów prowadzonej terapii oraz ewentualnego zweryfikowania jej toku w oparciu o postępy, jakich dokonuje pacjent.
Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami